turkan_profil_yuvarlak3-200×200

Türkan AKTOPRAK

Öğrenci Koçu

Lise eğitimini Kadıköy Kız Lisesine tamamladı. 2000 yılında İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Restorasyon-Sanat Tarihi bölümünde lisans, 2010 yılında Kadir Has Üniversitesi’nde Tiyatro Yönetmenliği yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2016 yılında İ. Ü. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Doktora programına konuk öğrenci olarak katıldı. 2019 yılında İstanbul NLP ve Yeditepe Üniversitesi Yaşam Koçluğu sertifikası alan Aktoprak, yaşam koçluğu, öğrenci ve oyuncu koçluğunu eğitmenlik kariyerine ekledi. Halen İ. Ü. Sosyoloji bölümüne devam etmektedir.
Aktoprak oyunculuk hayatına Tevfik Gelenbe Tiyatrosunda başladı. Yönetmen asistanlığı yaptığı bir projede yönetmenlik daha çok ilgisini çekince bu alanda ilerlemeye karar verdi. Yönetmenlik kariyerinde bugüne kadar toplam 36 oyun sahneye koymuştur. 2004 yılında Moda Sanat Tiyatrosu adıyla kendi tiyatrosunu kurdu ve Genel Sanat Yönetmenliğini üstlendi. Ayrıca yetişkinlere yönelik açtığı Tiyatro Atölyelerinin yanı sıra diksiyon, drama ve konservatuvar sınavlarına hazırlık eğitimleri düzenledi. 2005 yılında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde tiyatro-drama eğitmenliğine başladı. Çeşitli liselerde tiyatro -drama eğitmeni olarak görev aldı.
Moda Sanat Tiyatrosu’ndaki Genel Sanat Yönetmenliğinin yanı sıra tiyatro, drama, diksiyon ve kişisel gelişim programlarında eğitmenliğe devam etmektedir.

Diğer Üyeler